Płyn do dezynfekcji rąk - zadbaj o bezpieczeństwo!

23-03-2020

Płyn do dezynfekcji rąk to środek ukierunkowany na niszczenie drobnoustrojów, które mogą stać się przyczyną infekcji. Nie każdy preparat jest jednak produktem w pełni biobójczym. W dobie ogłoszonego stanu epidemiologicznego niezwykle ważne jest wybranie płynu do dezynfekcji, który działa również przeciwko wirusom. Ma to bowiem ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa każdego człowieka, a zwłaszcza dla tych osób, które na co dzień utrzymują bezpośredni kontakt z klientami.

Spis treści
Dlaczego to ważne?
Jak wybrać skuteczny środek?
Skład chemiczny produktu
Skuteczność
Jak używać?
Gdzie kupić?

Jak działa płyn do dezynfekcji rąk i dlaczego należy go używać?

Dezynfekcja to inaczej odkażanie, czyli działanie, którego celem jest zniszczenie chorobotwórczych drobnoustrojów, takich jak bakterie, pasożyty czy wirusy. Dezynfekcję rąk, np. za pomocą odpowiedniego płynu, stosujemy zawsze wtedy, kiedy nie mamy dostępu do bieżącej wody oraz mydła. W rzeczywistości odpowiednio dobrany preparat jest jednak znacznie skuteczniejszy niż konwencjonalne mycie dłoni. Pozwala bowiem unieszkodliwić większą liczbę drobnoustrojów. Płyny do dezynfekcji są także bardziej praktyczne i uniwersalne. Można odkazić nimi często dotykane powierzchnie oraz przedmioty codziennego użytku. To niezwykle ważne w dobie aktualnego zagrożenia epidemiologicznego, ponieważ pozwala ochronić przed zainfekowaniem osoby zdrowe. Środki biobójcze są dostępne w różnych postaciach, takich jak żele, nasączane chusteczki czy pianki. Najwygodniejsze w użyciu są jednak płyny, które zastosujemy zarówno do odkażania rąk, jak i różnego typu powierzchni, nie narażając ich na uszkodzenie.

Jak wybrać?

W obecnej chwili szczególnie dużą wagę przywiązuje się do jakości stosowanych preparatów dezynfekujących. Standardowe płyny i żele antybakteryjne nie są bowiem skuteczne w obliczu rozprzestrzeniających się wirusów. Kupując środek, który ma działać również antywirusowo, musimy zwracać uwagę na informacje, które producent zawarł na ulotce ich opakowania. Tylko preparaty w pełni biobójcze będą w stanie zapewnić naszym dłoniom całkowitą sterylność. O działaniu płynu do dezynfekcji przekonamy się również analizując jego skład. Co powinno znaleźć się w przeciwwirusowym środku odkażającym?

Płyn do dezynfekcji rąk - Tenzi

Skład chemiczny

W większości płynów odkażających znajdziemy przede wszystkim chlorheksydynę oraz alkohol. Pierwsza substancja działa bakteriobójczo i bakteriostatycznie. Niszczy również niektóre wirusy. Jej zadaniem jest uszkadzanie ścian komórkowych bakterii, przez co te zwyczajnie giną. Chlorheksydyna zapobiega także namnażaniu drobnoustrojów, dzięki czemu przedłuża czas działania preparatu odkażającego. W przypadku płynów, które mają wykazywać właściwości silnie antywirusowe, znacznie istotniejszy jest jednak alkohol, a konkretnie alkohol w odpowiednim stężeniu wynoszącym minimum 60%. Standardowo podaje się, że jego zawartość może wahać się w przedziale 60-80%, lecz badania dowodzą, że wbrew pozorom skuteczniejsze są płyny zawierające mniejszą ilość alkoholu. Na zwiększenie potencjału biobójczego środków do dezynfekcji wpływa obecność wody. Jeśli preparat obok alkoholu zawiera także zwykłą wodę, struktura białek wirusów, grzybów i bakterii łatwiej ulega nieodwracalnemu zniszczeniu. Sam alkohol jest natomiast zdolny do dezaktywacji wirusów, grzybów i prątków nawet w 10 sekund.

Działanie antywirusowe, przeciwbakteryjne i ochronne

Częste mycie rąk bywa kwestią sporną, gdyż w ostatnich latach znacznie lepiej przebadano i doceniono działanie naturalnej bariery ochronnej, jaką zapewnia nam nasza skóra. Stosowanie mydeł i środków odkażających na bazie alkoholu po kilkadziesiąt razy dziennie znacząco osłabia tę barierę, sprawiając, że jesteśmy jeszcze bardziej narażeni na potencjalną infekcję. Rozwiązaniem problemu okazują się preparaty, które łączą działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe z właściwościami pielęgnacyjnymi względem naskórka. Doskonałym przykładem takiego środka odkażającego jest dostępny w naszym sklepie płyn do dezynfekcji rąk Medisept. Produkt oprócz chlorheksydyny i alkoholu w optymalnym 60% stężeniu zawiera także wodę oczyszczoną, która wpływa na zwiększenie potencjału biobójczego izopropanolu. Dzięki temu preparat gwarantuje efekt dokładnej i całkowitej sterylizacji, a dodatkowo również przedłużoną ochronę przed rozwojem drobnoustrojów (nawet do 3 godzin). Co istotne, skład płynu uzupełniono także o glicerynę, która nawilża, odżywia i chroni skórę dłoni przed nadmiernym wysuszeniem i bardzo skutecznie regeneruje naturalną barierę ochronną naskórka. Stosowanie produktu pozwala zadbać o zminimalizowanie ryzyka infekcji, a także uniknąć takich problemów jak pieczenie, przesuszenie i bolesne podrażnienia.

Jak prawidłowo używać płynu do dezynfekcji rąk?

Właściwie dobrany płyn do dezynfekcji rąk to jedynie połowa sukcesu w drodze do zapewnienia sobie pełnej ochrony przed zakażeniem poprzez dotyk. Środków tego typu należy bowiem używać wyłącznie w sposób zalecany przez ich producenta. Tylko wtedy możemy mieć pewność, co do skuteczności działania płynu dezynfekującego. W jaki sposób aplikować zatem dostępny w naszym sklepie środek odkażający? Jeśli pragniesz zapewnić swoim dłoniom higieniczność, na każdą z nich nanieś około 3 ml płynu, a następnie wcieraj go przez 30 sekund. W przypadku chęci uzyskania efektu pełnej sterylności taką samą ilość preparatu wcieraj przez 90 sekund w uprzednio umyte i osuszone dłonie. Pamiętaj także o utrzymywaniu rąk w stałej wilgotności poprzez ciągłe uzupełnianie środka na skórze. Stan chirurgicznej dezynfekcji utrzyma się na dłoniach przez 3 godziny.

Gdzie kupić płyn do dezynfekcji rąk

Po ogłoszeniu stanu epidemicznego w sklepach i serwisach sprzedażowych pojawiło się mnóstwo produktów odkażających o wątpliwej skuteczności i nieznanym pochodzeniu. Przed zakupem płynu do dezynfekcji warto zatem dokładnie przeanalizować nie tylko sam artykuł i jego skład, ale również rzetelność sprzedającego. Sięgając po preparat odkażający dostępny w naszej ofercie, możesz mieć pewność, co do jego oryginalności i skuteczności działania. Nasz sklep uhonorowany został Certyfikatem Firmy Godnej Zaufania, co oznacza, że cieszymy się nienaganną opinią zarówno wśród kontrahentów, jak i wszystkich klientów. W naszym asortymencie znajdziesz płyn dezynfekujący dłonie, a także uniwersalny preparat do odkażania powierzchni i narzędzi, wyposażony w praktyczny atomizer. Dbanie o zachowanie jak najwyższych standardów higieny to coś, o co fryzjerzy, makijażyści i manicurzyści troszczą się niezależnie od sytuacji. Obecnie zwracamy jednak szczególną uwagę na prewencyjne odkażanie dłoni i przedmiotów codziennego użytku, dlatego skuteczny płyn dezynfekujący to podstawa. Swoje bezpieczeństwo powierzaj zatem wyłącznie godnym zaufania firmom i zaopatrz się w preparat odkażający dostępny w ofercie naszego sklepu.